Just in

Όλα τα νέα
Imerodromos logo

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης: «Χρυσός» ο Απόστολος Παπαστάμος

Το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου, κατέκτησε ο Απόστολος Παπαστάμος στον τελικό των 400 μ. μικτή..

Το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου, κατέκτησε ο Απόστολος Παπαστάμος στον τελικό των 400 μ. μικτή ατομική.

Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 4:10.83, κατέρριψε μετά από πέντε χρόνια το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ και ταυτόχρονα έπιασε το όριο για το Παρίσι, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Να σημειωθεί ότι το μετάλλιο του Παπαστάμου είναι το δεύτερο που κατακτά η Ελλάδα στα 400μ. μικτή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, μετά το χάλκινο του Γιάννη Δρυμωνάκου το 2012, ενώ ο αθλητής του Ολυμπιακού γίνεται ο πέμπτος Ελληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης, μετά τον Αρη Γρηγοριάδη (δις), τον Ανδρέα Βαζαίο, την Αννα Ντουντουνάκη και τον Απόστολο Χρήστου.

Το δεύτερο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής ήρθε από την ομάδα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών.

Οι Δημήτρης Μάρκος, Κώστας Εγγλεζάκης, Κώστας Στάμου και Ανδρέας Βαζαίος, κατέλαβαν την τρίτη θέση στον τελικό με χρόνο 7:09.73 και χάρισαν στη χώρα μας το χάλκινο μετάλλιο, που είναι το πρώτο σε ομαδικό αγώνισμα μετά από 18 χρόνια, ξανά στην ίδια «σκυταλοδρομία» που είχε ανέβει δύο φορές στο τρίτο σκαλί του βάθρου, το 2002 και το 2006.